Coaching Kryzysowy a niepłodność i kryzysy związane z rodzicielstwem

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]

Rozmowa z Joanną Płuciennik, certyfikowanym Coachem Kryzysowym, o kryzysach i trudnościach z jakimi borykają się osoby wchodzące w świat rodzicielstwa oraz te, które bardzo chciałyby w ten świat wejść ale z różnych powodów nie mogą.  Jaki im pomagać i co w tych obszarach pracy jest szczególnie ważne… temat ciekawy i bardzo ważny, zapraszamy.

Joanna Płuciennik

Elżbieta Kluska (coachingkryzysowy.pl): Joanno, pracujesz jako coach oraz coach kryzysowy. Szczególną grupą do której skierowana jest Twoja oferta to osoby borykające się bądź z problemem niepłodności bądź z trudnościami rodzicielskimi. Jak zrodził się pomysł na to by pomagać innym, właśnie w tych dwóch obszarach?

Joanna Płuciennik: Po pierwsze dziękuję Ci za zaproszenie do dzisiejszej rozmowy.

Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, z jakimi mierzymy się naszym życiu – dla wielu wręcz najważniejsza. Spełnienie bądź jego brak w tym obszarze może wpływać na całe nasze funkcjonowanie, subiektywną ocenę szczęścia, sukcesu i poczucia sensu w życiu. Dlatego to takie ważne.

Jednocześnie coraz więcej ludzi doświadcza różnorodnych trudności na drodze do spełnienia swojego wielkiego marzenia o zostaniu Rodzicem. Niezwykle często są to trudności, które szybko dezorganizują im całe życie – małżeńskie (partnerskie), rodzinne, towarzyskie i zawodowe (mówię poważnie – na pracę, karierę to też wpływa i to bardzo).

Skąd pomysł? Zrodził się, gdy zadano mi ważne pytanie coachingowe – w czym możesz i chcesz być najlepsza?

Znam temat niepłodności od podszewki i wiem, jak bardzo potrzebny jest człowiekowi drugi człowiek. Chcę wykorzystywać moją wiedzę i w bólach zdobyte doświadczenie (tak – mam tę drogę za sobą i dobrze pamiętam każdy znajdujący się na niej kamień czy kolec) do tego, by wesprzeć innych w ich zmaganiach. Chcę dzielić się wiarą w to, że da się przez to przejść, a na drugim końcu każdego kryzysu można znaleźć coś dla siebie bardzo cennego.

Dziś jestem mamą najwspanialszych bliźniąt i wiem, że pojawienie się upragnionego dziecka na świecie to nie koniec a dopiero początek wielkiej przygody. Myli się ten, kto sądzi, że jeśli tak trudno było o to dziecko, to jego pojawienie się z automatu sprawia, że nasze życie staje się krainą wiecznej szczęśliwości… Nic z tego. Czasem bywa bardzo trudno… Myślę, że wszyscy rodzice (i ci, którzy latami walczyli i ci, którzy dziecko dostali jako niespodziankę od losu), wiedzą o czym mówię.

Chciałabym wspierać rodziców w tym, by mogli czerpać jak najwięcej z rodzicielstwa oraz (uwaga!) z życia mimo rodzicielstwa.

 

Elżbieta Kluska: Jakie widzisz zastosowanie coachingu kryzysowego w pracy z osobami doświadczającymi niepłodności?

Joanna Płuciennik: Niepłodność wiąże się z wieloma problemami. Oczywiście każdy człowiek przeżywa ją na swój niepowtarzalny indywidualny sposób. Jedno jest pewne – o kryzys w tej sytuacji nietrudno a żeby się z nim mierzyć potrzeba siły.

Coaching to metoda, która szczególnie sprzyja przypływowi sił z wewnątrz, pomaga poznać samego siebie, określić swoje cele i marzenia, budować motywację i ścieżkę do ich spełnienia. Jednocześnie kryzys psychiczny jest stanem bardzo specyficznym, wymagającym szczególnego podejścia i zaopiekowania.

Dlatego też tradycyjny coaching może nie sprawdzić się w tym przypadku. Natomiast coaching kryzysowy to szansa na zdobycie właściwego wsparcia i pomocy, by najpierw wydostać się z dołka, a potem uruchomić wszystkie siły do walki o swoje szczęście.

 

Elżbieta Kluska: Temat rodzicielstwa jest bardzo szeroki i różnorodny, jakie największe trudności zauważasz u osób które mierzą się z tym tematem, jakie kryzysy przeżywają?

Joanna Płuciennik: Owszem, to temat niezwykle różnorodny.  Ilu rodziców, tyle różnych historii. Jednak wspólnym mianownikiem jest to, że dla większości ludzi rodzicielstwo to wyzwanie.

Zmienia się wszystko począwszy od rytmu dnia/nocy, poprzez poziom hałasu w domu, strukturę wydatków, hierarchię potrzeb, aż po sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości. Pojawia się konieczność zbudowania całkiem nowej tożsamości w (najczęściej) całkiem nowym świecie, który od teraz zmienia się już na zawsze. Nowa rola, nowe obowiązki, nowe emocje, pytania, wątpliwości i doskwierające często nieznane dotąd poczucie odpowiedzialności za drugiego, zależnego od nas człowieka. Koniecznie trzeba to wszystko poukładać.

Ważne, by w całym tym zamieszaniu nie zapomnieć o sobie i wypracować sobie nową definicję (bo stara raczej już nie będzie miała zastosowania) dbania o siebie. Wielu rodziców o tym zapomina – uważa, że należy się poświęcić całkowicie dzieciom.  A to wcale nie jest tak. Jako mama czy tata człowiek nadal jest ważny (ba – nawet być może ważniejszy niż dotychczas) i ma prawo (a może obowiązek?) być spełniony i szczęśliwy. I to się da zrobić!

Potem, na kolejnych etapach rozwoju dzieci, trudności mają przeróżny charakter. Kryzys może pojawić się w związku z powrotem mamy do pracy, kłopotami adaptacyjnymi w przedszkolu czy szkole, rozstaniem rodziców, pojawieniem się rodzeństwa, buntem dorastania, trudnościami edukacyjnymi.

Wszystkie te sytuacje mogą być niełatwe zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, zwłaszcza tych dźwigających na swych ramionach całą odpowiedzialność za przyszłość i szczęście swoich dzieci. Przy czym chciałabym zaznaczyć, że warto postarać się, by ten ciężar nie dogniatał do ziemi, a niesienie go było wyborem, a nie koniecznością.

 

Elżbieta Kluska: Jaką ma masz wizję (plany) własnego rozwoju zawodowego w najbliższej przyszłości?

Joanna Płuciennik: Aktualnie pracuję nad bardzo ważnym dla mnie projektem i z wiążę z nim spore nadzieje. Jestem w trakcie pisania książki – poradnika dla ludzi przeżywających trudne chwile, poradnika który ma być pomocą  w odnalezieniu siebie w tej trudnej sytuacji i przewodnikiem na drodze wyjścia z tego kryzysu.

Bo z trudnych doświadczeń też przecież możemy czerpać, podnieść się znacznie silniejsi i zdobyć szczyty dotychczas dla nas niedostępne.

Elżbieta Kluska: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w dalszych działaniach.

 

Wywiad udzielony dla: coachingkryzysywy.pl

Wywiadu udzielała: 

Joanna Płuciennik, certyfikowany Coach Kryzysowy nr certyfikatu: 6/12/CK/2015.

Zapraszamy do kontaktu:

joanna.pluciennik@twojcoach.waw.pl
Więcej informacji na: www.twojcoach.waw.pl

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]